5 תובנות לעבודה עם עורך או עורכת ספרות

לפני כשנתיים הוצאתי לאור רומן היסטורי שעבדתי עליו כשש שנים. השנה האחרונה הוקדשה לעבודה עם עורכת ספרותית ואני יכולה להגיד שהעבודה איתה הפכה את הספר לשלם. אז אם אתם בתהליך כתיבה של ספר פרוזה או ספר מקצועי, אל תוותרו על עורכת ספרותית וכמובן גם לשונית (או עורך כמובן).
 
אז ממרחק הזמן ואחרי שלקחתי צעד אחורה מהעבודה האינטנסיבית ומנקודת מבט מפוכחת, הנה חמישה דברים עיקריים שלמדתי במהלך עבודת העריכה:
 
1. למה צריך? כי אנחנו לא יכולים להיות אובייקטיביים כלפי הטקסט שלנו ולפעמים אנחנו נתפשים למניירות, קלישאות, דמויות לא מושלמות, סטריאוטיפים, שפה לא מתאימה, מקצב לא אחיד ועוד ועוד דברים שקורים לא במתכוון ורק עין חיצונית-מקצועית יכולה להציל אותנו מכל אלה. זה נכון לכל טקסט ועל אחת כמה וכמה לספרות. 
2. מה עושים שם? עריכה ספרותית מטפלת בטקסט מכמה כיוונים, טקסט משעמם, משלב שפה לא מתאים, חוסר אמינות בעלילה, סגנון כתיבה, אווירה, תובנות ובנוסף, היא מבררת מניעים של דמויות, עוזרת בבניה טובה יותר שלהם, בוחנת אם הטקסט הולם את המטרה שלו והופכת אותו למלא ושלם יותר מבחינה ספרותית.
 
3. יש לכם כימיה? – כן, כן. בעבודה עם עורך כימיה היא כמעט הכל. אם יש, הרווחתם בגדול ואם אין, וותרו מראש על עורך שכזה. הטקס הוא היצירה שלכם והיצירה היא כמו תינוק שילדתם, אז מי יכול להיות לטפל לכם בתינוק? רק מישהו שאתם סומכים עליו! מישהו שידע להקשיב לכם, יתעקש כשצריך ויוותר כשיראה שזה ממש חשוב לכם. ובעיקר ישמור עליכם מכל משמר. כמו בזוגיות.
 
 
4. מה עם ראש פתוח? – לשמור על ראש פתוח זה טיפ לחיים בכלל, אבל בעבודה מול עורך זה חשוב כפליים. כי ככותבים אנחנו מעורבים רגשית וקשה לנו להביט מנקודת מבט אובייקטיבית וזה מה שעושה עורך ספרותי. אבל כדי להצליח ליישם את ההצעות לעריכה, אנחנו חייבים להיות פתוחים להקשיב להערות ולהיות נטולי אגו כדי ליישם אותם. כי בסופו של דבר, עריכה תקפיץ את הטקסט למעלה בכמה רמות. וחוץ מזה, בשביל מה אנחנו משלמים לעורך?
 
5. איך יודעים אם העריכה טובה? עריכה טובה היא כזאת ששומרת על המהות של הטקסט, נותנת כבוד לכותב ולכתוב ומצליחה לשפר אותו. עריכה טובה צריכה להתערב איפה שנדרש ולהשאיר את מה שלא דורש התערבות ושבסופו של תהליך, הטקסט יהיה מעניין, אחיד, קצבי ושהדמויות תהיינה מאופיינות טוב. בטקסט שלי היו שלוש דמויות נשיות שמאד דמו אחת לשנייה, אבל אחרי העבודה עם העורכת, כל דמות קיבלה את האפיון שלה והפכה לדמות עגולה ומלאה והיום כשאנשים קוראים, כל אחד מזדהה עם דמות אחרת כי הן מאד שונות. 
 
בסופו של דבר, עם העורכת הנכונה (או העורך) הטקסט שלכם או הספר שלכם יצא טוב יותר. בוודאות! 
 
אם מעניין אתכם לשמוע קצת יותר על הספר שלי, אתם מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלי.
 
אם אתם רוצים לשאול שאלות ולהתייעץ, מוזמנים להתקשר 052-2243577